Leírás
TERMŐHELY, TERMELŐ: Oleum Hispania, Carcabuey, (Córdoba, Spanyolország). Talán rajtunk kívül emlékszik még valamelyik vevőnk a Cladiumra. Sok évig volt nagyon menő, nem olcsó, de kimagasló minőségű olajunk, főleg az hojiblancájuk. Csakhát jött a Covid, vele meg a gazdasági nehézségek, és a Cladiumot készítő Aroden csapata nagyon nehéz helyzetbe került – mint sokan mások az agrárszektorban (is). Úgyhogy eladták a céget a Cladium feje fölött. Mi akkor nagyon megijedtünk, hogy ennyi volt, jön az új brand, a Cladiumnak és a minőségnek annyi. De nem. Ahogy a szőlészet esetében is, itt is elővételi joga van a szomszédoknak, tehát az eladásra szánt olajligetek céggel együtt átvándoroltak a fél kilométerre északra fekvő szomszéd olívászathoz, az Oleum Hispaniához. Jó érzékkel nem bántották a Cladiumot, sőt 2023-ban vele hozták el a legjobb közepes intenzitású fajtaolaj díját a Flos Oleiben… De amúgy is nagyon patent tételeket raknak le, az arculatról már nem is beszélve. Nagyon modern és tüchtig üzemet (most már üzemeket) visznek, benne vannak a QvEXTRA! tömörülésben (a palackokon az arany SIQEV körcímke a biztosíték), ami az előírásokon felüli plusz szigorú szabályozással engedi csak maga közé a tagokat. Eleje-vége, megint egy vérprofi csapat, ütős, évről évre komoly tételekkel. A viszonylag magasabb, átlag 650 méteres szintmagasság és a Priego de Cordóba DOP körzethez képesti fajtagazdagság minden évben kiemeli valamelyik olajukat. A régiós nagy fajták mellett, mint a picual, picudo és az hojiblanca, készítenek még arbequinából és arbosanából is olajat. Egyik jobb, mint a másik. Voilá! Vagy inkább ¡ahí vas!
FAJTA: 100% hojiblanca.
SAVTARTALOM: max. 0,3º
ILLAT: micsoda intenzív illatokat tudnak ezek az OH olajok: picual, pajarera, meg ez itt… Az hojiblanca ugye eleve egy illatos, könnyen felismerhető fajta, alapkarakterében gyakran ott az alma. A gyümölcsös illatot is itt a zöldalma hozza, itt viszont gyorsan megemlíteném a Deortegas hojiblancájának érett alma illatát – zseni. De mi most ezt illatoljuk és a kifejezetten erős sárga szín mellé tényleg egy zöldalmahámozást kapunk. Ez alatt pedig a szokott harsányzöld jegyek. Talán paradicsom is, meg egy kis zöld tea… Nem lövünk mellé, ha ízben valami keményebbre számítunk.
ÍZ: Jó napot kívánok…. mondja a borostás bankrabló feszes katicás pólóban. Merthogy aki az arculat alapján képzeli el a belsőt, az koppan egy kicsit. Elefántcsontszínű palack, tündibündi araszoló katicák… Az ember meg mást gondolt, de nagyon. Cseppet erős tréfának is beillik. Ugye az almás, de intenzív méregzöld illat eleve sejtet valamit, viszont ott van az az aranyló, sűrű sárgaság, talán édesedik, lágyul… Hát nem. Belépőnek egy fáról éppen leszedett és éretlenül elrágott olajbogyó (nem lehet elrágni, a mutatvány felénél-harmadánál minden épeszű kiköpi) fanyar kesernyéje fogad. Le is teszi a kisszéket, jöhet a borsosság. Az is leül. Időznek. Lábuk nyújtva. Más már nem is férhet oda. Kicsit sittes arcok klubja cuki ruciban. Teljes átverés, nagyon komoly… A szájüreg összehúzódik, némileg kiszárad a zöld teás fanyarságtól, a garatban ott a csípés, nyelvgyökön kesernye lapul. Izmos, kigyúrt, maszkulin olaj, nincs zsákbamacska. Aviszontlátásra… mondja a borostás bankrabló feszes katicás pólóban.
MIHEZ: tésztához, paradicsomhoz, sertés-, marha- vagy vadragukhoz, zöldségkrémlevesekre, mártogatókhoz, sült vagy párolt zöldségekre, szelídebb ízű salátákra, stb. stb.
KISZERELÉS: 0,5 l elefántcsontszínű díszüveg katicás címkével