Romantikus családi olajbogyószüret valahol délen, a kosarakba gyűjtött bogyókat hatalmas gránitkövek alá öntik, csorog a friss zöld olaj, és mindenki áhítattal tunkolgat … Nekünk, magyaroknak (és mindenkinek, aki nem a Mediterráneumban szocializálódott) az olívaolaj még mindig valami egzotikus és titokzatos jelenség. De tudjuk-e, hogyan készül valójában? Az olajbogyó útja a fától a a malomig, és az olajé a termelőtől a tányérig.
Az olajbogyó-szüret
Mivel a különféle bogyófajták eltérő időpontban érnek be, a különböző szüretek termőterülettől függően októbertől egészen februárig zajlanak. Az egyszerű kistermelők és az óriáscégek betakarítási módszere között nagy eltérések lehetnek. Gyakran látni romantikus képeket, ahol a bogyókat kézzel, közvetlenül vödörbe, rekeszbe stb. szedik, vagy botokkal veregetik le a fáról, de ma már egyre több termelő használja ki a technika lehetőségeit. Tovább…
Az olajbogyó feldolgozása I. Tisztítás, őrlés
A szürethez hasonlóan az olajbogyó feldolgozására is különböző módszereket alkalmaznak, de ez a feldolgozás alapvetően négy főbb mozzanatra bontható: a tisztításra, az őrlésre, a sajtolásra és az elválasztásra. Az olajmalomba beérkező bogyók közül először is eltávolítják a szárakat és leveleket, ezután következik a bogyók tisztítása nagy nyomású vízpermettel, majd a bogyók összezúzása. Az állati erővel hajtott kőkorongtól a modern acélkalapácsig. Tovább…
Az olajbogyó feldolgozása II. Sajtolás, dekantálás
Az őrléssel homogén, nehéz, sűrű pépet kapunk – ebből kell kinyerni az olajat. A hagyományos korongos préseléstől a gépi centrifugálásig és dekantálásig. Nem biztos, hogy az ősi, romantikus módszerek jobb olajat adnak, mint a talán kiábrándítóbb modern eljárások. Tovább…